- proč raději psíka s PP?

Náš první pejsek (jezevčík) byl bez PP, musím říci, že jsme měli veliké štěstí. Jeho zdravotní stav byl výborný což dokládá i jeho vysoký věk s výškou a standardem to bylo horší. Proto jsme se rozhodli pro dalšího psa jen s rodokmenem. Nebudu psát dlouho jen jedna příhoda. Když jsme bydleli na sídlišti, manžel šel s naší Tišinkou na večerní procházku.Potkal paní na procházce se svým rádoby yorkšírským teriérem. Zeptala se ho, co to máme za rasu a svůj výslech zakončila otázkou, zda má rodokmen. Manžel na všechny její otázky odpověděl a na poslední dodal „ manželka nechtěla, aby nám doma vyrostl pavouk “. Paní se podívala na svého miláčka a tiše dodala  „ docela to chápu “ co více dodat?

- když jsou tak malí, nebudou po dlouhé procházce unavení?

Pražský krysařík je velice temperamentní  psík a žádná procházka pro něj není dost dlouhá. Věnujeme se pěší turistice a naše celodenní výlety jsou opravdu dlouhé( minimálně 15km denně a více). Po nočním odpočinku  jsou ráno jako rybičky a vyrážíme na další túru. Nosit, to opravdu nechtějí, vše musejí prozkoumat a vidět.Když je zkusíte nosit, riskujete, že vám vyskočí z náruče a polámou si nožky.

- častá otázka od lidí neznalých - je to ten menší krysařík?

Pražský krysařík má velikost jen jednu(viz. kategorie standard). Větší  psíci jsou buď Němečtí pinčové z kterých byl krysařík po jejich zániku znovu vyšlechtěn, nebo zakoupený psík bez PP. Sice levnější , ale nebudete si jisti do jaké velikosti a vzhledu vám vyroste. Zase jsme u otázky zda psíka s PP nebo ne.

- nač si dávat pozor?

Velké riziko pro Pražského krysaříka je už zmíněné vyskakování z náruče. Co se týká pohybu venku, rychle prochladnou a brzy se přehřejí. Setkání s jiným psem není bez rizika. Nikoho a ničeho se nebojí a velikost svého psího kamaráda nebo protivníka neřeší. Setkání s bodavým hmyzem (vosa, včela) může být také velice nepříjemné a pro tak malého psíka i smrtelné (při 2- 3 bodnutí).V neposlední řadě musím zmínit dravé ptáky pro které je 2,5 kg pejsek snadná kořist. Takže běhání po poli bez dozoru, není asi nejšťastnější nápad.

 

- čím krmit?

Nejsem zastáncem krmit výhradně jenom suchým krmivem nebo zase jenom konzervami. Myslím, že si každý v dnešní době má z čeho vybírat a musí asi upřednostnit to co jemu vyhovuje nejvíce. Já sice krmím kvalitními konzervami, ale když jedeme na dovolenou, beru holkám suché krmení. Při představě mytí misek na pensionu v umyvadle mi přijde příšerná. Berou změnu krmení v naprostém klidu a baští pořád stejně. Jediné co by jste opravdu neměli dávat svému miláčkovi je čokoláda, která obsahuje látku teobromin a psíkovi hrozí otrava, která muže způsobit i smrt. Pejsek tuto látku velice špatně odbourává a jeho játra nato nejsou ani přizpůsobená. A velké  nebezpečí pro psíky hrozí v podobě hroznového vína (selhání ledvin) a i rozinky mohou způsobit smrt. Takto malý pejsek může umřít při konzumaci již 8 rozinek!!!!!!!!

 

TOPlist